2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inkontinensartiklar SLL520, 2026
Beskrivning: Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar inkontinensartiklar och den är uppdelad i nedanstående produktområden: Absorberande inkontinensskydd. Inkontinensskydd för barn (blöjor). Byxor, inkontinens. Urinkatetrar. Underlägg. Urindroppsamlare. Urinflaska, urinpåse. Fekalkatetrar. Övriga inkontinensartiklar. I kravspecifikationen beskrivs produktområdena närmare. Vision Region Stockholms vision är att patienter med blås- och tarmdysfunktion ska kunna bibehålla sin livskvalitet, möjliggöra aktiviteter och vara trygg i sociala sammanhang. Produkterna ska vara miljövänliga, anpassade efter patienternas behov vara fria från lukt och läckage. För att uppnå dessa mål upphandlar Region Stockholm inkontinensartiklar. Brukaren ska känna sig säker och trygg vid användandet av produkten, vara fri från produktläckage och lukt. Brukaren ska känna sig självständig och kunna leva ett aktivt liv. Produkten är bekväm att använda, ändamålsenlig och lätt att ta på/av. Det är lätt att utläsa storlek och absorptionsnivå om produkten samt att förstå hur produkten ska användas för att hitta rätt produkt utefter inkontinens, behov och önskemål. Rätt utformning av produkten är intimt förknippad med personens behov. Utformningen påverkar hur väl produkter fungerar för varje enskild person. En väl fungerande produkt avgör personens livskvalitet. En person som upplever hög livskvalitet, har en positiv effekt på samhällsekonomin.
Intern identifierare: 2024-0273
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141621 Inkontinensset, 85142400 Hemleverans av inkontinensprodukter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000