373793-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för röjningsarbeten i allmänna utrymmen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kommande ramavtal innefattar främst röjning av allmänna utrymmen och i förekommande fall även bostadslägenheter samt lokaler. I uppdraget ingår hämtning, borttransport, fotografering, administration samt utlämning av borttagna föremål. Av leverantör skall lämplig lokal/förråd tillhandahållas för förvaring av tillvaratagna föremål.
Ramavtalet gäller för ett år med möjlig förlängning i ytterligare högst 3 år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner