2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strategisk partnering för ny-, om- eller tillbyggnad av Gullmarsskola mfl
Beskrivning: För denna upphandling har konkurrenspräglad dialog valts med förslag på entreprenadform strategisk partnering, ABT06. Det är ännu inte fastställt omfattningen eller antalet lokaler som avser utbildningsförvaltningens behov, som ska ingå. I vilken omfattning lokalerna ska ROT-renoveras eller byggas nytt, anpassas eller byggas om eller byggas till är heller inte fastställt. Detta är en del i dialogenfasen, som kommer ske efter sommaren. Den strategiska partneringen börjar med en FAS 0 och går efter beslut vidare med FAS 1 osv. Det enda som är fastställt är att man har en begränsad ekonomisk ram där man vill få ut så mycket som möjligt för att möta de verksamhetsbehov som finns nu och de kommande åren framöver.
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126062:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45350000 Maskintekniska installationer, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45453100 Renoveringsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45214230 Byggnation av särskola