373869-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Kirurgiska implantat
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Erektionsimplantat
Referensnummer: K 2021-2480
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33184100 Kirurgiska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Implantat för behandling av erektil dysfunktion.
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av Medicin tekniska produkter (MTP). MTP som omfattas av denna upphandling är implantat för behandling av erektil dysfunktion.
Upphandlingen avser tillhandahållande av fullt kompletta implantat, leverans, support och ev. produktutbildning.
Karolinska avser teckna ett ramavtal med en leverantör på två (2) år med möjlighet till förlängning med två (1+1) år.
Karolinska söker genom denna upphandling efter den mest kvalificerade Leverantören inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagen leverantör kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.