373890-2018 - ResultatSverige-Linköping: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av studentkorridorer till pentrybostäder KV Ostkupan 2,14
Referensnummer: 240057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad, inom kv Ostkupan 2 och 14 i Linköping, bygga om 32 st studentkorridorer innehållandes 256 rum och gemensamma ytor till 288 st studentlägenheter. Projektet omfattar bland annat nya pentrykök, renovering av ytskikt, delvis utbyte av värme-, vatten- och spillanläggning, ombyggnad av elanläggning och komplettering av brandskydd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen