373922-2018 - ÄndringSverige-Klippan: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förskolan Nejlikan Klippan
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av Kv Nejlikan 19.
Projektet går ut på att detaljprojektera och uppföra en förskola med 8 avdelningar plus Nattis. Förskolan ska uppfylla de effektmål och krav som preciseras i underlaget.
Förskolan ska vara färdigställd i juli 2020 och placeras i östra Klippan vid Badvägen.