373931-2017 - ResultatSverige-Örebro: Glassättning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasmästeritjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Futurum Fastigheters och Örebro Kommuns löpande behov av glasmästeriarbeten på befintliga fastigheter.
Inbjudan till anbudsgivning på Glasmästeritjänster för successiva avrop.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på glasmästeritjänster åt Futurum Fastigheter i Örebro AB och Örebro kommun.
Förfrågningsunderlaget med bilagor innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser Ert anbud med intresse.
Upphandlande myndighet och volym:
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är Futurum Fastigheter i Örebro AB, 556736-6215 och Örebro kommun 212000-1967.
Volymangivelser för Futurum Fastigheter AB bygger på uppskattningar och inköpsstatistik för 2014-2015. Volymer för 2014-2015 lågt på ca 4,5 milj. Under tidigare år har behovet av dessa tjänster varit mellan 2 Milj. – 3 Milj. SEK. per år. Volymerna kan variera stort mellan åren, då det är helt beroende av vilken nivå skadegörelsen ligger på. Volymer för Örebro kommun för 2014-2015 ligger på ca 730 000.
Angivna volymer är ungefärliga och skall inte betraktas som bindande och inga volymer garanteras under avtalsperioden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45441000 Glassättning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.