2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av överföringsledning sträcka C - Delområde A, VA-entreprenad
Beskrivning: Kungälvs kommun (org.nr 212000-1371), inbjuder till anbudsinlämning gällande nybyggnad av vatten och spillvattenledningar på en total sträcka av ca 1500m. Schaktarbetet inkluderar traditionell schakt och spont samt sträckor med betongrörstryckning, olika metoder av styrd borrning i både jord och berg samt bergborrning. Arbetena kommer att utföras på kommunal mark i både hårdgjorda ytor samt i naturmark
Intern identifierare: KS2025/0943
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling av överföringsledning sträcka C - Delområde A, VA-entreprenad