Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidstjänster till Norrlands Universitetssjukhus
Referensnummer: RS 1653-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15894220 Sjukhusmåltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Måltidstjänster till Norrlands Universitetssjukhus i Umeå och omfattar i huvudsak:
Tillagning och beredning av måltider till patienter i sjukhusets produktionskökFörrådsvaror för beredning och servering av måltider till patienterDrift av personalrestaurangerna Kulinarium och ÄlvanOption: Catering till regionens verksamheter inom sjukhuset och dess närområdeOption: Vårdnära tjänst
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 140 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15894220 Sjukhusmåltider, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55521200 Måltidsleveranser, 55322000 Tillagning av måltider
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen