2. Förfarande
Förfarande
Titel: Företagshälsovård
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal. Denna upphandling avser ett helhetsåtagande för företagshälsovård som innefattar kvalificerat stöd i utvecklingen av arbetsmiljön i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumentet. Upphandlingen omfattar Region Sörmland och Folktandvården AB. Verksamheten är företrädesvis förlagd till Eskilstuna, Katrineholm och Nyköping. Regionen är en av de största arbetsgivarna i länet med ca 8 000 anställda. Läs mer om regionens verksamheter på https://regionsormland.se/ Upphandlingens mål är att teckna ett ramavtal med en partsneutral expertresurs med fokus att främja hälsa, förebygga ohälsa, efterhjälpande åtgärder samt andra tjänster enligt gällande lag, föreskrifter och avtal inom arbetsmiljöområdet. Tjänster ska levereras i enlighet med köparens styrande dokument. Insatserna ska gälla för individer (medarbetare), grupper och organisation. När kompetensen i den egna verksamheten inte är tillräcklig inom ovanstående områden, ska arbetsgivare anlita företagshälsovård eller motsvarande sakkunnig hjälp i enlighet med arbetsmiljölagen (1977:1160) 3 kap. 2c §.
Intern identifierare: IN-IN26-0038
Förfarandets viktigaste kännetecken: .
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85147000 Företagshälsovård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000