374006-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Byggteknisk ledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning och Installationsledning - Masthugget Väst
Referensnummer: 0215/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt Masthugget Väst omfattar byggnation av ett hus med många olika verksamheter, bland annat parkering, gymnastiksal, kontor och kulturverksamheter.
Husets fotavtryck är ca 3500 m2 och har 35 000 m2 BTA, med en parkeringsdel innehållande cirka 700 P-platser.
Denna upphandling gäller byggledare anläggning, byggledare hus och Installationssamordnare, som sträcker sig från kontraktsskrivning fram tills avslut av projektet efter godkänd slutbesiktning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen