374006-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kirurgiska instrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kirurgiska instrument
Referensnummer: VF2022-00049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33169000 Kirurgiska instrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Kirurgiska instrument för vården. (Knivar, biopsiblad, hudstansar m.m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00049 Kirurgiska instrument
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar de produktgrupper och positioner som framgår av Artikelspecifikationen.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till:6 600 000 kronor dock kan inga volymer garanteras.
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 35 000 000 kronor. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-12-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2025-11-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen