37406-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Konsulttjänster för marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Affärsutveckling.
Referensnummer: UH-2016-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Investeringar in Norrbotten AB är ett bolag som ägs av Region Norrbotten och kommuner i Norrbotten.
Investeringar in Norrbotten AB:s uppdrag är att vara en aktiv part i systemet för investeringsfrämjande åtgärder. Uppdraget blir därmed att medverka till att få etableringar och investeringar till Norrbottens län, allt för att skapa fler arbetstillfällen i regionen.
För mer info, se www.investinnorrbotten.se
Att arbeta med investerings- och etableringsfrämjande är internationellt vedertaget och utbrett i hela världen. Funktionerna återfinns på nations-, region- och stadsnivå. På nationell nivå organiseras och finansieras funktionerna nästan uteslutande på regerings- eller departementsnivå. Regionalt görs de via de respektive regionala offentliga systemen och lokalt via städer och kommuner. I Sverige sköts den statliga nivån av Business Sweden.
Denna upphandling kommer ramavtal att tecknas med 3-8 leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen