Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 19: Sjötransport
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Luleå.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Luleå Hamn har köpt designtjänster för en högpresterande isklass 1A Super ASD bogserbåt med god isbrytning kapacitet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34513200 Bogserbåtar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.