374099-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkstjänster
Referensnummer: 222-397/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en varierande karaktär av enklare hantverkstjänster i de fastigheter där beställaren har sin verksamhet. Ramavtalet är villkorat med avrop, och omfattar avhjälpande underhåll och akuta åtgärder, såsom service och reparationer, underhållsåtgärder, mindre ombyggnader för verksamhetsanpassning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45442100 Målning, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar en varierande karaktär av enklare hantverkstjänster i de fastigheter där beställaren har sin verksamhet. Ramavtalet är villkorat med avrop, och omfattar avhjälpande underhåll och akuta åtgärder, såsom service och reparationer, underhållsåtgärder, mindre ombyggnader för verksamhetsanpassning. Upphandlingen avser åtta delområden och tilldelning av ramavtal/kontrakt har, efter kvalificering och utvärdering av anbud, skett för fem områden
Takvolym för respektive kontrakt, under hela kontraktsperioden inklusive förlängningar, uppgår enligt nedan angivet värde i kronor, vilket även inkluderar material.
El-service 2 000 000 SEK
Tele/dataservice 2 000 000 SEK
VVS-service 600 000 SEK
Byggservice 1 600 000 SEK
Måleriservice 1 400 000 SEK
TOTAL SUMMA 7 600 000 SEK