37410-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster.
Referensnummer: 23.3.5425-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten omfattar flyttuppdrag. Anbud kan lämnas på ett, flera, eller samtliga län. Statens inköpscentral uppskattar volymen på kommande ramavtal till ca 73 000 000 SEK per år. Avrop enligt detta Ramavtal kan ske antingen enligt en fastställd avropsordning eller genom en förnyad konkurrensutsättning. Anbud ska vara skrivet på svenska. Svenska språket tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, med undantag för certifikat, intyg och bevis som kan vara på engelska, danska eller norska. Statens inköpscentral använder sig av det webbaserade upphandlingsverktyget Tendsign för hantering av förfrågningsunderlag och anbud. Anbud kan således inte lämnas i pappersformat, via fax eller e-post. Statens inköpscentral kommer att anta följande högsta antal ramavtalsleverantörer för respektive anbudsområde (län), under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Högst fem (5) st. ramavtalsleverantörer för Stockholms län. Högst tre (3) st. ramavtalsleverantörer för övriga län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 21
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
23.3.5425-16 Flyttjänster
Del nr: 1-21 (anbudsområden = län)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63120000 Lagring och magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se beskrivning av upphandlingen.