374102-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Öckerö: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital trygghetslarmsfunktion/trygghetsskapande teknik inklusive larmcentral för hemtjänsten
Referensnummer: KS 0087/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med 1 leverantör.
Avtalsperiodens giltighetstid är från och med båda parters undertecknande och gäller i två år. Därefter har Öckerö kommun möjlighet att förlänga avtalet i sammanlagt 24 månader med oförändrade villkor.
Förlängning får ske vid flera tillfällen och vara av olika längd. Maximal avtalstid är fyra år. Förlängning ska ske skriftligen och undertecknas av Öckerö kommun. Öckerö kommun har ensidig rätt, dock ingen skyldighet att förlänga avtalet.
Jäv
Offentlig upphandling ska ske utan ovidkommande hänsyn, d v s handläggningen ska ske objektivt.En upphandling ska skötas så att partiskhet inte rimligen kan uppkomma.Anbudsgivare som är medveten om eller misstänker att jävsituation kan föreligga ska anmäla detta.Anmälan om eventuell jävsituation ska meddelas till ansvarig upphandlare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Offentlig upphandling ska ske utan ovidkommande hänsyn, d v s handläggningen ska ske objektivt.En upphandling ska skötas så att partiskhet inte rimligen kan uppkomma. Anbudsgivare som är medveten om eller misstänker att jävsituation kan föreligga ska anmäla detta.Anmälan om eventuell jävsituation ska meddelas till ansvarig upphandlare.