374138-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler och inredning för hemlika miljöer
Referensnummer: 193/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Möbler och inredning för hemlika miljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39140000 Möbler för hemmet, 39141000 Köksmöbler, 39143000 Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler, 39143100 Sovrumsmöbler, 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier, 39510000 Hushållstextilier, 39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar möbler och inredning till boendens egna utrymmen där kommunen står för möbleringen av utrymmet. Möblerna och inredningen är inte tänkta för så kallad offentlig miljö. Utrymmena som avses är exempelvis lägenheter som kommunen upplåter såsom träningsboenden och skyddade boenden, boenden för ensamkommande flyktingbarn eller asylsökanden, lägenheter eller korttidsverksamhet för funktionsnedsatta samt korttids- och särskilt boende inom äldreomsorgen med mera.
Med möbler för hemlik miljö avses till exempel säng och sängbord till sovrum, köksbord och stolar till kök och soffa och soffbord till vardagsrum. Med inredning avses i den här upphandlingen till exempel sängkläder, täcken, kuddar, gardiner, lampor, speglar, handdukar, duschdraperier och liknande till en hemlik miljö.
Upphandlingen avser ett avtalsområde och anbudsgivaren ska lämna anbud på hela avtalsområdet. Ramavtalet gäller nya möbler och ny inredning och omfattar avtalad Leverantörs kompletta sortiment inom avtalsområdet. Ramavtalet innefattar också tilläggstjänsterna leverans, montering och sömnad.