374327-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialt arbete – Stödboende barn och unga 16-20 år.
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStödboende barn och unga 16-20 år.
BeskrivningStödboende för barn och unga i åldern 16 till och med 20 år enlig socialtjänstlagen 6 kap 1§ 3p. "Stödboende är ett mer självständigt boende och kan vara aktuellt för barn och unga som inte har behov av sådana vård- och behandlingsinsatser som motiverar en placering i HVB."Stödboende 16-20 år | SKR Stödboende innebär ett individuellt boende där Ungdomen får ett anpassat stöd utifrån individuella behov för ett självständigt boende och vuxenliv. Insatsen syfte är att träna Ungdomen till ett självständigt liv. Det huvudsakliga syftet är att, under trygga former, träna i att ta eget ansvar, att ha ett eget boende och förbereda Ungdomen för att självständigt boende och vuxenliv. Verksamheten ska bedrivas med ett professionellt förhållningssätt där Ungdomen ges möjlighet till inflytande över och delaktighet i de insatser som ges. Insatserna ska ges i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet och leda till att Ungdomen kan utveckla sina personliga resurser och mognad. Stödboende kan både vara ett fristående placeringsalternativ eller fungera som utslussning efter annan vård utanför det egna hemmet, till exempel familjehem eller HVB.
Intern identifierare192/25
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenKap 19. upphandling med enstegs förfarande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete
Ytterligare klassificering (cpv): 85311300 Barn- och ungdomsomsorg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
Intern identifierare1736319
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde Göteborg Stad
BeskrivningVälj denna del om ni avser att lämna anbud på delområde Göteborg Stad
Intern identifierare1736320
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde Kranskommun
BeskrivningVälj denna del om ni avser att lämna anbud på delområde Kranskommun.
Intern identifierare1736321
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde Utanför Göteborgs Stad och Kranskommun
BeskrivningVälj denna del om ni avser att lämna anbud på delområde utanför Göteborg Stad och Kranskommun.
Intern identifierare1736322