374338-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningar för elförsörjning – RN Sthlm - Fs-Salo Station
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRN Sthlm - Fs-Salo Station
BeskrivningOmfattning generellt Totalentreprenad belägen i området Kista, västerort i Stockholms kommun. Entreprenaden omfattar nybyggnation av Station till fullt fungerande station med anslutande kraftkablage. Stationen ska initialt uppföras med ett 33 kV ställverk fördelat på tre sektioner med tillhörande kontroll- och hjälpkraftutrustning. I entreprenörens åtagande ingår att leverera och installera 36 kV kraftkabelförband från skarvgrop/ar in i byggnaden och ansluta till ställverket. Kraftkabel till och från lokaltransformatorerna ingår även i entreprenörens åtagande. Stationen kan i framtiden komma att kompletteras med tre stycken 110/33 kV, 75 MVA transformatorer samt ett 110 kV GIS-ställverk. I entreprenörens åtagande ingår det att beakta aktuell framtida tillkommande utrustning inkl. kyl- och brandsläckningssystem vid utformning av stationsbyggnaden och dimensionering av utrustning. Vissa kompletteringar ska även utföras i TP Hägerstalund gällande kontrollutrustning. Utförandet av entreprenaden uppskattas till preliminärt start under 2025 och skall preliminärt färdigställas under 2027. Denna upphandling Kvalificering av leverantörer kommer ske efter sista ansökningsdag. Under V.28 tom V.32 kommer inga frågor att besvaras. Utskick att förfrågningsunderlag planeras preliminärt till Q4 2024. Entreprenör som vinner anbudsgivningen i denna upphandling kan komma att behöva teckna och leva upp till samt hantera ett säkerhetsskyddsavtal med dess innehåll. Detta inbegriper bl.a. säkerhetsprövning av personal, utbildning i säkerhetsskydd mm. Detta gäller såväl huvudentreprenörer samt eventuella underentreprenörer. I det fall användning av underentreprenörer anlitas ansvarar huvudentreprenören att den anlitade underentreprenören kan teckna samt hantera alla delar i ett säkerhetsskyddsavtal. Om ovanstående blir aktuellt är detta en förutsättning för affärsavtalets giltighet.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99731:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 31320000 Kraftledningskablar, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar