Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Energiuppföljningssystem 2018
Referensnummer: 2017MKB-3469
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
MKB Fastighets AB upphandlar energiuppföljningssystem som ska vara ett verktyg för att periodiskt registrera, övervaka och analysera energiförbrukningen i fastigheter samt kunna medverka till att onormal energiförbrukning snabbt uppmärksammas. Användare i systemet ska bl.a. kunna analysera utförda effektiviseringsåtgärder och arbeta med energibudget och prognoser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 48517000 IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen