Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Etanol
Referensnummer: UH-2023-98
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Successiva leveranser av etanol till Mjölby kommun, Motala kommun och Vadstena kommun. Motala hanterar Vadstenas beställningar via den gemensamma nämnden Vatten och Avfallsnämnden.
Produkten används för denitrifikation i avloppsreningsprocessen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mjölby kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter, 24322220 Etanol
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Motala kommun
Del nr: 2
Vadstena kommun
Del nr: 3