374468-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Videoidentifieringssystem – Tåg gate
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTåg gate
BeskrivningKarlshamns Hamn avser att anskaffa en Traingate på Stillerydsspåret , strax norr om överfarten Östersjövägen. Traingaten ska kunna leverera önskad information vid tågpassage. Karlshamns hamn ansvarar för bygglov, ledningsdragning (fiber &el) och fundament till anvisad placering. ( Anbudsgivaren ansvarar för att installera en traingate på anvisad plats. (Anbudsgivaren specificerar typ av fundament och anslutningar. Behovet av fundament och anslutningar fysiska och tekniska valideras av Karlshamns Hamn i bedömningsmallen.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetInvestering är kopplad till Intermodalstöd från trafikverket och måste färdigställas senast 31/10 2025. Tyvärr infaller en semesterperioden olyckligt.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35123500 Videoidentifieringssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115251:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35126000 Utrustning för streckkodsläsning