Upphandlingen avser att tillgodose Ineras behov av terminologstöd. Inera avser att sluta ramavtal med en anbudsgivare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inera har sedan ett antal år tillbaka samarbetat med terminolog inom flera olika verksamhetsområden. Katalogtjänst HSA har sedan 2008 anlitat terminolog för att definiera innehåll och struktur på innehållet samt för att granska dokumentation. Terminologstöd har under 2016 och 2017 även använts inom ramen för andra verksamhetsområden som t.ex. Intygstjänster, Elektronisk remiss, Kodverk för vårdtjänster samt Marknad och kommunikation vid utarbetandet av begreppsdefinitioner och termer och vid analysen av verksamhetsområdets informationsstruktur. Det nuvarande avtalet upphör varför en ny upphandling genomförs.