374550-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Översättartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översättningstjänster handlingar i försäkringsärende
Referensnummer: FK 2022/013701
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar översättningstjänster inom handlingar i försäkringsärenden uppdelade i språkgrupper 1, 2, 3 och 4.
Handlingar i försäkringsärenden kan vara intyg, läkarutlåtanden och andra medicinska handlingar. Det kan även vara exempelvis inkomna handlingar från privatperson eller kommunicerings- och beslutsbrev till privatperson. Beroende på handlingens art finns behov av översättning av hela eller delar av handlingen. Aktuella krav gällande översättarens kompetensnivå och leveranstid ställs vid det specifika avropstillfället.
Försäkringskassan avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer per språkgrupper, förutsatt att så många leverantörer har gått vidare till utvärdering. Leverantören kan välja att lämna anbud på ett eller flera språkgrupper. De leverantörerna som har valt att lämna anbud på fler språkgrupper ska ange prioritetsordning på de språkgruppen de vill bli antagna på. Leverantören kan endast bli antagen på en språkgrupp oavsett hur många språkgrupper leverantören har lämnat anbud på. Detta för att Försäkringskassan vill samarbeta med fler leverantörer som finns i marknaden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4