374809-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lyftanordning Service
Referensnummer: SH 2021/703
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Service av lyftanordningar så som hissar, rulltrappor, maskindrivna portar, telfrar, domkrafter. Ramavtalet kommer att användas av fastighetssegmentet i Stockholms Hamn AB och Kapellskärs Hamn AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet avser avrop som kan karaktäriseras som löpande avhjälpande och förbyggande underhålls- och ombyggnadsarbeten avseende lyftanordningar så som hissar, rulltrappor, maskindrivna portar, telfrar, domkrafter, och dylikt.
Ramavtalet kommer att användas av fastighetssegmentet i Stockholms Hamn AB och Kapellskärs Hamn AB.
Detta avtal omfattas inte av service och reparationer av nödtelefoner i hissar, inte heller mottagande av nödsamtal från hissar.