Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster till Hovrätten för Västra Sverige.
Referensnummer: 1243-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av städtjänster till Hovrätten för Västra Sverige i enlighet med förfrågningsunderlaget i sin helhet. Uppdraget omfattar endast delar av hovrättens lokaler, men kan under avtalstiden komma att utökas till att omfatta hovrättens lokaler i sin helhet. Uppdraget kommer även omfatta städinsats per timme vid behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen