374875-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Avfallsförbränning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter brännbart avfall och plastförpackningar
Referensnummer: 23/159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Transporter, container, avfall, brännbart, plast, förpackning, förpackningar, lastbil, lastväxlare, katrineholm, gärstad,
Syfte
Upphandlingens syfte är att säkerställa Beställarens behov av transporter av brännbart avfall från Vika avfallsanläggning i Katrineholm till Gärstad avfallsanläggning i Linköping. Även behov av returtransporter förekommer från Gärstad avfallsanläggning i Linköping till kraftvärmeverket i Katrineholm.
Det kan även förekomma transporter av plastförpackningar eller annat (fåtal gånger per år) från Vika avfallsanläggning i Katrineholm till aktuellmottagningsanläggning i Linköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge Katrineholms fjärrvärmeverksamhet
För närvarande utreder Vattenfall Värme och Beställaren förutsättningarna för att sinsemellan byta fjärrvärmeverksamheterna i Motala/Askersund respektive Katrineholm. Båda företagen bedömer att en möjlig affär kan bidra till att stärka fjärrvärmen i respektive region. Parterna räknar med att en affär kan genomföras under 2023.
Se även pressrelease: https://via.tt.se/pressmeddelande/vattenfall-och-tekniska-verken-utreder-agarbyte-av-fjarrvarmeverksamheter?publisherId=2746664&releaseId=3333205
Omfattning
Upphandlingen omfattar transport av brännbart avfall från Vika avfallsanläggning i Katrineholm till Gärstad avfallsanläggning i Linköping. Ibland förekommer även transporter av annat material, till exempel vattenbaserad färg, plastförpackningar mm.
Returtransporter sker från Gärstad avfallsanläggning i Linköping till Katrineholms kraftvärmeverk och består oftast av flis.
Ibland förekommer även transporter av plastförpackningar eller annat (fåtal gånger per år) från Vika avfallsanläggning i Katrineholm till aktuell mottagningsanläggning i Linköping.
Uppskattad volym: I nuläget körs cirka 385 transporter med brännbart avfall per år och cirka 300 returtransporter. Runt 280 stycken transporter sker under perioden oktober-mars.
Uppskattat värde på avtalet per år är 2500000 (Två miljoner femhundra tusen).
Takvolym för avtalet är 18000000
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantör som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.