374891-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Växter – Plantskoleväxter 2026
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelPlantskoleväxter 2026
BeskrivningKristianstads kommun avser att upphandla ett ramavtal avseende plantskoleväxter. Växter ska uppfylla GRO:s kvalitetsregler för plantskoleväxter som är gällande, vid avtalets tecknande och den version som är aktuell under hela avtalets period.
Intern identifierareTN 2026/909
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 03451000 Växter
Ytterligare klassificering (cpv): 03000000 Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter, 03450000 Plantskoleprodukter, 03451100 Fröplantor, 03451300 Buskar, 03452000 Träd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierarePlantskoleväxter 2026