Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avsende Digitalstrateg och BIM-samordnare
Referensnummer: 1622/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212321 Programvaruutvecklingstjänster för datorstödd konstruktion (CAD)
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV har sitt fastighetsbestånd dokumenterat i form av CAD-modeller och skannade ritningar i största utsträckning. SFV är i starten av en övergångsfas från 2D-CAD till byggnadsinformationsmodeller (BIM) och har nu behov av att teckna ramavtal med Digitalstrateg BIM.
Frågor besvaras ej mellan perioden 12 juli - 9 aug.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72212320 Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen