375048-2026 - Resultat
Sverige – Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser – FKU - Maskintjänster - Våtmarksrestaurering 2026
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: FKU - Maskintjänster - Våtmarksrestaurering 2026
Beskrivning: Uppdraget innebär att med hjälp av grävmaskin genomföra restaurering av våtmarker. Arbetsområdet för dessa våtmarker är Sollefteå kommun, Örnsköldsviks kommun och Ånge kommun. Uppdragen har lite olika karaktär och specificeras i beskrivningen för varje delområde i avsnitt 4.5. Målet med arbetet är att restaurera våtmarksmiljöerna på ett sätt som gör att de kan få tillbaka sin ursprungliga funktion och tillstånd. Detta innebär bland annat att lägga igen och dämma diken samt att återskapa en bäckfåra. Arbetet innebär i vissa områden att maskinen behöver transporteras från väg till våtmarken genom terrängen. Denna kommer vara röjd innan arbetets start för att underlätta framkomligheten.
Föregående meddelande: 559187-2026
Intern identifierare: 512-1893-2026
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Dynamiskt inköpssystem
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90712400 Strategisk planering för hantering eller bevarande av naturresurser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000