Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för kompetensförsörjning
Referensnummer: UC-2017-256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är ett IT-stöd för kursadministration, skattning av kompetens,
utvecklingssamtal/plan (sätta mål), möjligheten att producera egna e-utbildningar samt gemensam utbildningskatalog. Systemet ska vara flexibelt för integrationer.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att upphandlande myndighet ser IT-stöd för kompetensförsörjning som ett strategiskt anbudsområde som behöver hållas ihop.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48931000 Programvara för utbildning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen