2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemutveckling och förvaltning av Löfs beslutsstödssystem
Beskrivning: Uppdraget omfattar systemförvaltning av beslutsstöd och datalager, behov av förvaltning och utveckling av datalager, rapportering och analysmöjligheter för att stödja verksamhetens behov. Detta innebär förvaltning och utveckling gällande: *Integrationer mot källsystem *Förbättring av datalager *Riskmotor *Rapportering och analysverktyg *Driva och stödja förändringsarbete inom området Primära verksamhetsområden är: *Finans, ekonomi, risk och aktuarie *Skadeverksamhet och skadeförebyggande Förvaltningsaktiviteter fokuserar på att stötta Löfs förvaltning av beslutsstödssystem, som syftar till att stödja processer för regulatorisk rapportering till FI samt processer som stödjer rapporteringen såsom reservsättning och bokföringsprocesser. Konsulttyper som omfattas är: Kvantitativ analytiker (två resurser), AI engineer, ETL-utvecklare senior Sas, ETL-utvecklare MS, Data engineer, Lösningsarkitekt inom beslutsstöd och datalager Sas, Lösningsarkitekt inom beslutsstöd och datalager, Verksamhetsutvecklare inom beslutsstöd.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110184:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster