375198-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Lasrar
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Lasersystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ti: sapphire-based femtosecond lasers with powerful and stable laser pulses that allow conversion of the near-infrared radiation to radiation of basically arbitrary wavelength via non-linear processes that can be realized in the so-called optical parametric amplifiers (OPAs).
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38636100 Lasrar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
1 lasersystem.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej