Anbud eller anbudsansökningar ska skickas: ovannämnda adress
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Biogas för uppvärmning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar leverans av biogas för uppvärmning. Avtalet gäller i två (2) år efter avtalsstart och kan därefter förlängas med 1 + 1 år. Avtalsstart är planerad till 1.1.2017. Den bedömda årsvolymen är cirka 5 300 000 kWh, fördelat på 31 anläggningar. Upphandlande myndigheter är: — Helsingborgs stad, — AB Helsingborgshem, — Nordvästra Skånes Renhållnings AB (NSR).
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
09120000 Gasformiga bränslen
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner