See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel Grossist
Beskrivning: Livsmedel via grossist till Region Kronoberg
Intern identifierare: 24RS121
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsinbjudan (1)
Beskrivning: Upphandlingen avser leveranser till Region Kronobergs enheter; Centrallasarettet i Växjö, Regionhuset i Växjö, Sigfridsområdet i Växjö, Lasarettet i Ljungby, RyssbyGymnasiet, Grimslövs folkhögskola samt Ekeliden vård och behandlingshem i Tingsryd. Antalet enheter kan komma att variera under avtalstiden, både utökning och minskning av antalet enheter kan förekomma. Uppdraget avser upphandling av livsmedelsgrossist inom områden som kolonial, färskvaror samt djupfryst. Upphandlingens beräknade värde: 60 miljoner SEK (Baserat på tillgänglig statistik från en period på fyra (4) år)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsinbjudan
Beskrivning: Livsmedels grossist till Region Kronoberg