375256-2019 - ResultatSverige-Solna: Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering av GC-väg Tomteboda, Solna
Referensnummer: 19/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser upprättande och leverans av ett komplett förfrågningsunderlag för upphandling av utförandentreprenad för utbyggnad av ny GC-väg inklusive tillhörande konstruktioner (bro m.m.) och närliggande ytor. Omstämpling till bygghandling samt eventuella revideringar under entreprenadtiden ingår också i uppdraget. Relationshandlingar ska upprättas utifrån relationsunderlag från entreprenören.
Gång- och cykelvägen utformas med en bredd på 5,5 meter och kommer att ligga på bro en del av sträckan. Se Bilaga 1_Utdrag ur Gestaltningsprogram för mer information om förutsättningar och gestaltningsidéer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upprättande av komplett mängdförteckning med beskrivande texter.
Geoteknisk undersökning och utredning samt undersökning av markföroreningar
Program för provtagning i fält samt utredningar tas fram och utförs efter godkännande från B.
Geoteknik
Ritningar med undersökningsresultat, provningar och PM MUR
Projektering för grundförstärkning
Ritningar och teknisk beskrivning för eventuell erforderlig grundförstärkning.
Ledningssamordning
Ledningssamordningsritningar samt ritningar och beskrivningar från respektive ledningsägare.
VA
Plan- och profilritningar samt detaljritningar.
Belysning på allmän platsmark
Planritningar som utvisar stolpplaceringar, ledningsschakter och belysningsscheman. Stolp- och armaturförteckning ska upprättas. Ljussättning av broar och miljön under dessa.
Gång- och cykelbana (gata/väg)
Översiktsritningar, plan och profilritningar för cykelbanan samt detaljritningar.
Separata skyltnings- och vägmarkeringsplaner ska tas fram efter behov.
Konstruktion (bro)
Beräkning och åtgärdsplan för begränsning av temperatursprickor i betongkonstruktioner.
Schaktplan
Handlingar och dimensionering av grundkonstruktioner för brostöd och landfästen.
Handlingar och dimensionering av brostöd och landfästen.
Handlingar och dimensionering av brobana.
Handlingar och dimensionering av brolager och fogar.
Handlingar och dimensionering av broräcken.
Armeringshandlingar och armeringsspecifikationer för betongkonstruktioner.
Handlingar och dimensionering av fästen för belysningsstolpar.
Kanalisations handlingar för belysning och kraftmatning.
Handlingar för avvattning av farbana.
Handlingar för skyddsjordning av bro och belysningsstolpar.
Landskap
Gestaltning samt projektering av planteringsytor, ytor under befintliga vägbroar, materialval, anslutningar mot befintliga naturområden. Tvärsektioner för överbyggnader och planteringsytor.