37528-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av Magasin 51,52 & 53 i Västerås Hamn
Referensnummer: FN 2019/00024 – 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekten avser nybyggnation av 3 st. magasin (magasin 51, 52 och 53) som upphandlas i samma upphandling men kan tilldelas olika anbudsgivare beroende på vilka anbudspriser som erbjuds i kombination med varandra.
Kontrakt kommer att tecknas för respektive magasin var för sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader, 45213220 Anläggningsarbeten för magasin, 45213260 Byggnation av förråd, 45213221 Byggnation av magasinutrymmen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen