Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ultraljud klinisk fysiologi.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Södermanlands län.
Nuts-kodSE122 Södermanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar: — 6 st. ultraljudsutrustningar med option på upp till 6 st. utrustningar. — Utrustningarna ska användas inom ämnesområdet klinisk fysiologi för avancerad hjärt- och kärlundersökningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33112200 Ultraljudsapparat, 33100000 Medicinsk utrustning, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112300 Ultraljudsscanners
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.