375328-2016 - ResultatSverige-Motala: Utrustning för venpunktering och blodprovstagning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Motala. Boxholm, Mjölby, Motala, Vadstena, Ydre, Ödeshög.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar successiva leveranser av sjukvårdsmaterial och närliggande förbrukningsprodukter, ej förbandsmaterial, till kommunernas sjukhem, servicehus, ålderdomshem, gruppboende, dagcentraler, skolor och daghem.
Inköpsvolym per år uppskattas till ca 2 000 000 SEK.
Uppskattad volym av produkter inom efterfrågat sortiment tjänar endast som information och gäller utan förbindelse.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33141300 Utrustning för venpunktering och blodprovstagning, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.