375334-2023 - PlaneringSverige-Tumba: Ingenjörstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöutredningar, inomhus- och utomhusmiljö
Referensnummer: KS/2023:00102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för tekniska konsulttjänster inom området miljöutredningar, inomhus- och utomhusmiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 29 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 1
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen