375361-2018 - ResultatSverige-Spånga: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter av konst- och museiföremål
Referensnummer: 2.6/2336/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande transporter av konst- och museiföremål
Kulturnämnden i Stockholms stad inbjuder er att lämna anbud på ramavtal avseende transporter av konst- och museiförmål enligt de förutsättningar som anges i upphandlingsdokument inklusive bilagor.
Avtalsperioden omfattar tiden fr.o.m. 15.6.2018 (alternativt då avtal kan tecknas) t.o.m. 14.6.2020 (alternativt två år fr.o.m. avtalet tecknas) med möjlighet för Staden att förlänga ramavtalet med samma villkor i ett + ett år.
Anbudet kan lämnas på ett eller flera delområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde A. Transporter transport och kringtjänster, inrikes och utrikes.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde A. Avser transport och kringtjänster, inrikes och utrikes, för konst- och museiföremål med höga krav på hantering, klimat, säkerhet och/eller med hög försäkringsnivå (miljonbelopp och högre), utställningar som omfattas av statlig garanti eller annan utställningsförsäkring. Transporterna kräver bl.a.
specialfordon och hög säkerhet. Även organisation av kurirassistans kan komma att ingå. Transporterna
ska kunna utföras över hela världen.
Del nr: Delområde B. Transport och kringtjänster inom Storstockholmsområdet av konst- och museiföremål.
Delområde B. Avser transport och kringtjänster inom Storstockholmsområdet av konst- och museiföremål med höga krav på hantering, klimat, säkerhet och/eller med av lägre försäkringsnivåer (under miljonbelopp).
Del nr: Delområde C. Transport och kringtjänster inom Storsthlmsområdet av robustare konst- o museiföremål.
Delområde C. Avser transport och kringtjänster inom Storstockholmsområdet av robustare konst- och museiföremål, ofta inom och mellan magasinen. Modesta krav på hantering, klimat och säkerhet och lägre försäkringsnivåer.