Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blaikengruvan vattenrening Omhändertagande av zinkslam
Referensnummer: 34230-1036/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90522200 Disponering av kontaminerad jord
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en avfallsmottagningstjänst, för omhändertagande av det avvattnade zinkrika slam som uppstår inom SGUs verksamhetsställe ”Blaikengruvan vattenrening”. Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för återvinning eller deponering. Transport av massor kommer att handlas upp separat och ingår därför inte i föreliggande uppdrag. Uppdraget planeras för åren 2021-2025.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112340 Marksanering, 90522300 Behandling av kontaminerad mark, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen