375480-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Barnomsorg inom förskola
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Drift av förskola Söderhamns kommun Styvje 1:24.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Söderhamn.
Nuts-kod SE313 Gävleborgs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Inköp Gävleborg upphandlar drift av förskola i Söderhamns kommun fr.o.m. 1.2.2017.
Idag deltar ca 40 barn. För mer information om kommunen, se www.soderhamn.se
Förskoleverksamheten ska bedrivas i Styvje 1:24. Kommunen är hyrestagare av lokalen och står för lokalkostnader. Kommunens nuvarande kontrakt löper under perioden 1.2.2017 – 31.1.2018. Hyra betalas av huvudmannen, Söderhamns kommun, för verksamheten.
Utföraren åtar sig att för kommunens räkning utföra de insatser i fråga om förskoleverksamheten i skolformen förskola som följer kommunens kvalitetsmål för förskola samt i förhållande till övriga beslut och riktlinjer som fattas av kommunen. Utföraren ska bedriva verksamheten i enlighet med den lagstiftningen som gäller för verksamheten, annan relevant lagstiftning, statligt fastställda styrdokument samt kommunens kvalitetsmål och särskilda krav för utförandet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85312110 Barnomsorg inom förskola
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner