375504-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ombyggnation av Häggebergs vattenverk.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser förstudier och projektering av ombyggnationen av reningsverket Häggeberg i Jönköpings kommun. Jönköpings kommuns skyddsobjekt Vattenverk ska byggas ut samt renoveras med avseende på kapacitet. Vattenverkets område och lokaler i Jönköping är ett skyddsobjekt och verksamheten bedrivs med höga krav på säkerheten. Eftersom projektet är av teknisk och genomförandemässigt svår karaktär kommer det att genomföras i samverkan/partnering med utsedd entreprenör.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner