375505-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Nätanslutningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Transmissionstjänster 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Blekinge län.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Transmissionstjänster enligt beskrivning i förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
31311000 Nätanslutningar, 32400000 Nät, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72400000 Internettjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
8 000 000 SEK.
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej