375512-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Transport av biblioteksmaterial.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Övre Norrland. Leverans till samtliga kommuner i Norrbotten.
Nuts-kod SE33 Övre Norrland
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
I Biblioteken i Norrbotten-samarbetet delar 14 norrbottniska folkbibliotek (Arjeplog, Arvidsjaur, Boden, Gällivare, Haparanda, Jokkmokk, Kalix, Kiruna, Luleå, Pajala, Piteå, Älvsbyn, Överkalix samt Övertorneå) biblioteksdatasystem och webbportal. Man kan låna och återlämna på valfritt folkbibliotek i Norrbottens län. Man kan också reservera medier i de olika kommunerna och hämta dem på biblioteket i sin egen hemkommun. Som en följd av samarbete körs det därför regelbundna transporter mellan biblioteken.
Piteå kommuns inköpsavdelning har fått i uppdrag att upphandla det samlade behovet av regelbundna transporter mellan biblioteken för ovan angivna kommuner. Kommunerna benämns nedan som kommunen och anbudsgivare som leverantören.
Respektive kommun fattar dock erforderliga beslut och tecknar separata avtal med antagen leverantör.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
2 500 000.
Uppskattat värde, exkl. moms: 2 500 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: 12 månaders förlängning.
Preliminär tidsplan för utnyttjande av optionen:
antal månader: 12 (fr.o.m. tilldelningen av kontraktet)