375519-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Transport av avfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Växjö.
Nuts-kod SE212 Kronobergs län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beskrivning av tjänsten:
Upphandlingen omfattar transport av brännbart hushållsavfall samt grovavfall mellan Häringetorp (avfallsanläggning) i Växjö och Ljungsjöverket (förbränningsanläggning) i Ljungby. Hyra av containrar för ändamålet ingår i upphandlingen. Transport sker med tre (3) containrar per transporttillfälle. Under kortare perioder kan även transport till Bredemad vara aktuell under samma förutsättningar som till Ljungsjöverken.
Enligt det tillstånd som finns för omlastning på Häringetorps avfallsanläggning, skall transporten till Ljungby gå via motorvägsanslutningen rv23 och rv25 i Helgevärma (trafikplats Helgevärma).
Det brännbara avfallet består av brännbart hushållsavfall och grovavfall. Avfallet består dels av avfall som kan omlastas och transporteras bort utan förbehandling samt avfall som kräver förbehandling före transport. All förbehandling utförs av beställaren. Mängden avfall per månad kan variera beroende på variation i inflöde av avfallet över året. Leveransplan upprättas månadsvis av beställaren. I leveransplanen anges även om avfallet ska leveraras till Ljungsjöverket eller Bredemad. All transport av avfall sker från Häringetorps avfallsanläggning i Växjö. Mängden avfall som anges nedan kan avvika och angivna mängder skall ses som riktvärden.
Avfallsmängder är följande: 2017 ca 27 700 ton, 2018 ca 24 700 ton, 2019 ca 24 200 ton. Det möjliga förlängningen till 2020 ca 22 700 ton. Minskningen kommer av en kontinuerlig utfasning av Alvesta kommuns avfall. Endast bakåttippande containrar kan lossas i Ljungby.
Vid Ljungsjöverken skall avfallet tippas i mottagningsfickan.
Mottagningen i Ljungby sker normalt med vågkort vardagar 7:00 – 16:00. Transporter kan även komma att ske andra dagar än normala arbetsdagar t.ex. i samband med inkörning av helgdagar eller efter överenskommelse med förbränningsanläggningen.
Vägning av avfall skall ske vid utleverans från Häringetorps avfallsanläggning samt vid mottagning vid Ljungsjöverket. Som grund för fakturering gäller de leveranser som registrerats genom vägning på Häringetorp. Vägning på Häringetorp kan ske vardagar måndag – fredag 6:30 – 16:00.
Kompletterande information:
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande i TendSign och finns även på www.vaxjo.se/upphandling
Genom er registrering i TendSign för gällande upphandling kommer ni automatiskt erhålla uppdatering via e-post av de eventuella förändringar som gäller upphandlingen. Observera: Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste Ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling
Ekonomisk kapacitet:
1. Skatter och sociala avgifter:
Anbudsgivare skall vara fri från skuld för svenska skatter och socialavgifter både hos Skattemyndigheten och hos Kronofogdemyndigheten. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta. Kontroll sker under första veckan efter anbudens öppnande. Mindre skulder accepteras om skulden regleras alternativt överenskommelse finns med berörd myndighet.
2. F-skatt:
Leverantören skall senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta.
3. Finansiell och ekonomisk ställning:
Anbudsgivaren skall ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare skall ha minst ranking 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre ranking än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav. Vid lägre ranking än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter. Anbudet kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning. Ranking hos Creditsafe kontrolleras av den upphandlande myndigheten.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren.
Om företaget är nystartat kan anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav genom att bifoga en förklaring med anbudet bifoga eller om denne efter anmodan från upphandlande myndighet lämnat en förklaring/intyg som visar att anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet.
Teknisk förmåga/kapacitet:
Anbudsgivare visar att de har dokumenterade resurser/kapacitet och kompetens för att utföra leveransen och arbetet som följer av denna. Anbudsgivaren har erfarenhet från tidigare utförda uppdrag.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner