Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Consultants for Air quality monitoring.
Referensnummer: 2017/828/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
The purpose of this procurement is to sign Framework Agreements with suppliers which have relevant experience and good knowledge of of urban ambient air quality monitoring.
Purpose/Aim of the Tender.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71351610 Meteorologi, 90700000 Miljötjänster, 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar, 90731100 Hantering av luftkvalitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen