375570-2018 - ResultatSverige-Örebro: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GIS-tekniker
Referensnummer: Af-2017/0059 7691
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Arbetsförmedlingen inbjuder leverantörer att lämna anbud i upphandling av arbetsmarknadsutbildning GIS-tekniker, diarienummer Af-2017/0059 7691.
Kontraktsföremålet
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning benämnd "GIS-tekniker" förlagd till två (2) leveransorter, Stockholm och Umeå. Utbildningen vänder sig till arbetssökande med lämplig utbildningsbakgrund och arbetslivserfarenhet.
Ramavtalstid och optioner
Arbetsförmedlingen avser att teckna ramavtal med option under en sammanlagd avtalstid på högst 4 år.
Preliminär första avtalsperiod är från och med 2018-04-01 till och med 2020-03-31.
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning med 2 x 1 år på oförändrade villkor. Om Arbetsförmedlingen önskar utnyttja sin rätt till förlängning ska utbildningsleverantören meddelas senast fyra (4) månader före pågående avtalsperiods slutdatum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen